24 Przenośne Jednostki Nadzoru dla straży granicznej
24 Przenośne Jednostki Nadzoru dla straży granicznej
27 lipca 2018

W dniu 27 lipca 2018 roku, w siedzibie Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie, miało miejsce uroczyste podpisanie umowy między konsorcjum Siltec Sp. z o. o. oraz Zeszuta Sp. z o. o. a Komendą Główną Straży Granicznej. Konsorcjum, które tworzymy wraz z firmą Siltec Sp. z o. o., dostarczy straży granicznej 24 Przenośne Jednostki Nadzoru, w skrócie PJN.

PJN to pojazd obserwacyjny, którego głównym zadaniem będzie wsparcie ochrony oraz nadzoru przejść granicznych. Zabudowy PJN-ów zostaną wykonane na bazie samochodów terenowych Toyota Hilux wersja SR5, z napędem 4×4. Pojazdy, które wyprodukuje Spółka Zeszuta, umożliwią doraźny nadzór na terenach trudnodostępnych. PJN-y zapewnią wysoką mobilność na takich obszarach jak, bezdroża, tereny leśne, a także na terenach górzystych.

Pojazdy będą posiadały wygospodarowaną część dla operatorów, prowadzących działania obserwacyjne. Na wyposażeniu PJN-ów znajdzie się system kamer, umożliwiających m.in. obserwację o znacznym zasięgu, zarówno z kamery dziennej, jaki termowizyjnej. Nie zabraknie również wyposażenia umożliwiającego komunikację drogą radiową.

W ramach podpisanej umowy zostanie także dostarczony symulator do ćwiczeń, a pracownicy straży wezmą udział w specjalistycznych szkoleniach.

Wszystkie aktualności