Dentobus
Pojazdy medyczne

Spółka Zeszuta jest producentem pojazdów medycznych o nazwie Dentobus, w których udzielane są świadczenia stomatologiczne. Zabudowa specjalna została wykonana na bazie pojazdu marki Mercedes – Benz Sprinter. Pojazdy, dzięki swojej mobilności, mogą dotrzeć do miejsc pozbawionych stacjonarnych gabinetów.

W mobilnym gabinecie został wyodrębniony przedział stomatologiczny, wyposażony w specjalistyczne urządzenia dentystyczne. Fotel, na którym jest obsługiwany pacjent, posiada elektronicznie sterowany system umożliwiający zapis indywidualnych parametrów każdego lekarza. System może zapisać spersonalizowane ustawienia dla maksymalnie czterech osób. Zamontowany w pojeździe fotel jest przede wszystkim dostosowany do potrzeb najmłodszych pacjentów, ale możliwe jest także leczenie osób dorosłych. W Dentobusach mogą być wykonywane dokładnie takie same zabiegi stomatologiczne, jak w gabinetach stacjonarnych.

Mobilny gabinet stomatologiczny

Gabinet został wyposażony m.in. w rządzenie do badań RTG z radiografią cyfrową, przesyłające obraz do komputera. Lekarz ma możliwość obejrzenia wyników badań na monitorze, obraz jest następnie przypisywany do bazy konkretnego pacjenta. Istnieje także możliwość wydruku takiej dokumentacji.

W pojeździe zostało wydzielone miejsce na odzież wierzchnią oraz roboczą. Aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort użytkowania pojazdu, w Dentobusie zamontowano również meble uniemożliwiające samoczynne otwarcie się podczas jazdy. Lekarz ma do dyspozycji szafkę do przechowywania sprzętu i materiałów stomatologicznych oraz szafkę wraz z blatem, umożliwiającą wykonywanie pracy biurowej.

W celu zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, Dentobus został wyposażony w szafkę z umywalką i baterią sztorcową. W tej części pojazdu znajduje się również podajnik do mydła, środka dezynfekującego oraz podajnik papierowych ręczników. Produkty lecznicze oraz materiały stomatologiczne przechowywane są w przeznaczonej do tego celu lodówce. Pojazd posiada także system odprowadzający brudną wodę bezpośrednio do studzienki kanalizacyjnej. Dentobus został wyposażony w ogrzewanie odsilnikowe, a także ogrzewanie postojowe WEBASTO.

Energia elektryczna oraz woda jest pobierana ze źródła zewnętrznego, jednakże pojazd jest także w pełni niezależną jednostką, posiadającą własne źródło zasilania w postaci agregatu prądotwórczego. Przedział stomatologiczny został oddzielony od przedziału technicznego ścianą z izolacją termiczną oraz akustyczną.

Obejrzyj wywiad z Wiceprezesem Piotrem Zeszuta – Twórcą mobilnego gabinetu dentystycznego

Oprócz podstawowych urządzeń oraz narzędzi, niezbędnych do pracy lekarza, Dentobus został wyposażony w szereg rozwiązań technologicznych:

Agregat prądotwórczy energia elektryczna oraz woda jest pobierana ze źródła zewnętrznego, jednakże pojazd jest także w pełni niezależną jednostką, posiadającą własne źródło zasilania w postaci agregatu prądotwórczego
Ściany akustyczne przedział stomatologiczny został oddzielony od przedziału technicznego ścianą z izolacją termiczną oraz akustyczną