Mobilne Centrum Monitoringu (MCM)
Pojazd do zadań specjalnych

Pojazd jest przeznaczony do wykonywania zadań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa na obszarze kolejowym. Wykorzystywany jest do prowadzenia monitoringu wizyjnego miejsc szczególnie zagrożonych: na szlakach kolejowych, dworcach oraz węzłowych stacjach towarowych, a także tam, gdzie może wystąpić zagrożenie dla bezpieczeństwa osób i mienia. Dzięki radiotelefonicznej łączności konwencjonalnej, rejestracji obrazu monitoringu wizyjnego oraz jego obróbki w MCM, pojazd daje możliwość sprawnego dowodzenia przez dowódcę podległymi siłami. Zestaw komputerowy, w który wyposażamy Mobilne Centrum Monitoringu, daje możliwość niezwłocznego zapewnienia materiału dowodowego ze zdarzeń, a także prowadzenia dokumentacji dowódczo – sztabowej.

Mobilne centrum dowodzenia

Nasz pojazd pełni również funkcję koordynującą, a w przyszłości mogą przejąć rolę mobilnych centrów dowodzenia. Do skutecznego zarządzania Mobilnym Centrum Monitoringu wystarczy trzech funkcjonariuszy: dwóch do obsługi systemu monitoringu, jeden jako kierowca. Zadaniem funkcjonariuszy jest techniczna obsługa monitoringu oraz wykonywanie wszelkich prac związanych z rozmieszczeniem kamer i systemów bezprzewodowych.

Głównym zadaniem systemu jest zabezpieczenie przed kradzieżami i dewastacją przesyłek wagonowych, przewożonych przez pociągi towarowe. MCM z powodzeniem umożliwia także obserwację infrastruktury kolejowe oraz szlaków w miejscach, gdzie dochodzi do kradzieży, np. sieci trakcyjnej.

Korzystanie z naszego pojazdu umożliwia również obserwację peronów, poczekalni na dworcach oraz terenów kolejowych, gdzie nie ma monitoringu stacjonarnego. Doskonale sprawdza się także w przypadku kradzieży dokonanych na podróżujących czy wybryków chuligańskich.

Mobilne Centrum Monitoringu może posiadać następujące wyposażenie:

2 kamery szybkoobrotowych z lampami podczerwieni montowane na głowicy masztu
kamera termowizyjna obrotowa zamontowana na głowicy masztu do obserwacji min. 1500 m
4 zestawów kamer dzienno-nocnych kamer szybkoobrotowych IP zdalnie i bezprzewodowo sterowanych
4 kamery stacjonarne dzienno-nocne do obserwacji otoczenia pojazdu
kamera bezprzewodowa przenośna typu GSM